Училишни натпревари

-На 9.2.1019г. во училиштето се одржа шаховски турнир за ученици од 1-9 одд. организиран од страна на Шаховски клуб Куманово.
Од 44 учесници од нашето училиште, во вториот круг на пионерската екипа ќе играат:
Марко Митковска,
Кристијан Стојчиќ,
Александра Краљевски,
Давид Ивановски,
Јован Спасиќ,
Марко Трајковски,
Немања Симоновски,
Јован Жарковски,
Ана Митковска и
Ена Младеновиќ.

-На училишниот натпревар по математика, кој се одржа на 15.2.2019г.(петок), учествуваа 120 ученици од 4-9 одд. Според бодовната листа следниве ученици ќе учествуваат на општинскиот натпревар по математика:
4 одд
Стефан Николај
Давид Цветковски
Леонтина Илиевска

-На училишниот натпревар по македонски јазик за 8 одд., спроведен на 15.2.2019г. од страна на наставникот Катерина Костадинова, учествуваа дваесетина ученици од кои прво место освои Ива Манасиевска од 8-5 одд., второ место Лара Зафировска од 8-5 одд. и трето место Мила Јовановска од 8-5 одд. Честитки до сите првонаградени, а на Ива Манасиевска и посакуваме среќа на Регионален натпревар по македонски јазик!

-По реализираните училишни натпревари по англиски јазик од петто до деветто одделение, учениците кои се пласираа на прво и второ место ќе имаат чест да учествуваат на претстојниот општински натпревар по англиски јазик организиран од страна на ЕЛТАМ којшто ќе се одржи на 30.03.2019.
Најуспешните ученици се:
Коста Костадиновски од V4 и Михаил Стошевски од V5;
Мила Смилевска од VI-3 и Мила Кипријановска од VI-4;
Нина Петковиќ од VII-3 и Нина Божиновска од VII-4;
Леона Цветковска од VIII-1 и Антонио Вељковиќ од VIII-4,
Никола Стоиљковиќ и Сара Стојановска од IX-4.
Им посакуваме успех на општинскиот натпревар со желба да се учествуваат и на регионалниот и државниот натпревар!