Обука ,,Откривање и работа со талентирани и надарени ученици“

Дека наставниците од нашето училиште постојано ги надградуваат своите способности е доказ и големата посетеност на денешната обука ,,Откривање и работа со талентирани и надарени ученици“. Предавачи беа: проф.др Љупчо Кеверески, проф. Јован Хаџиевски и психолог Дивна Јанкова, сите од Македонска асоцијација за надарени и талентирани. Обуката беше спроведена со цел подобрување на компетенции во процесот на откривање, работа и поддршка на развојот на надареноста кај надарени и талентирани како и креирање на ефикасни институционални решенија и примена на позитивни практики кои се дел од современите европски образовни институции. Квалитетна обука, со многу дискусија, анализа, посочување на практични примери и сознанија.