Ликовно -книжевна колонија„ Преку култура до пријателство“

Сара Стојановска и Сандра Стојановска се ученички од 9-4 одд. кои поради својот сестран уметнички талент, по покана на кумановската поетеса Јаготка Томовска, од 27- 29 септември, учествуваа на 4 Меѓународен литературен фестивал во Глобовац, Црна Гора. Нашите ученички имаа можност да се дружат со поети и уметници од Црна Гора, Србија, Хрватска, Италија и Македонија. Рецитираа свои лични творби, твореа, сликаа на платно, се дружеа со деца поети и уметници, но и се прошетаа во Подгорица и на Острог. Оваа ликовно -книжевна колонија оваа година се организираше под мотото „Преку култура до пријателство“, а главен организатор е Здружение на уметници „Визија“. Нашите ученички достојно го претставија нашето училиште, град и Држава и се поканите во мај да учествуваат на Литературен фестивал во Калабрија, Италија. Голема благодарност до поетесата Јаготка Томовска, која никогаш не не заборава и до родителите на нашите ученички за укажаната доверба!