Еразмус + проекти

Среќа и задоволство е да Ве информираме дека следните две учебни години 2018/19 г. и 2019/20 г. ќе соработуваме со 10 училишта на два Еразмус + проекти. Првиот проектот се нарекува GOAL (Games of a Lifetime) – Учење преку игри. Носител е училиште од Франција, а ќе се соработува со училишта од Португалија, Шпанија, Италија (Сицилија) и Романија.
Вториот проект се нарекува ESCEI (European Scholar Congress on Environmental Issues) – Европски научен конгрес за екологија и животна средина. Носител е училиште од Шпанија, а ќе се соработува со училишта од Италија (Сицилија), Романија, Полска и Хрватска.
Нашите ученици и тимовите на наставници ќе имаат уникатна можност за размена на искуства, стекнување нови вештини и знаења, проширување и продлабочување на знаења и компетенции преку соработка со ученици и наставници од 10-те училишта. Чест ни е што два пати ќе бидеме домаќини на наставници и ученици од сите партнер училишта и ќе ги промовираме сите квалитети на нашето Училиште, а воедно и општина Куманово во меѓународни рамки.
Со среќа на кооринаторот Анита Димовска и на тимовите од наставници и ученици!