„Етно вешта жена и вешто дете 2018“

На 18.11.2018г. во просториите на ресторант „Парк“, 10 ученици од V одд. под координација на Ирена Анастасовска, а придружувани од своите наставници и родители учествуваа во „Етно вешта жена и вешто дете 2018“. Учениците декорираа мафини наменети за продажба, а собраните средства на аукција беа наменети за деца со ПОП. Напишаа и писма за деца од друг град, по случаен избор на деца од Велес, со кои ќе се сретнат на еднодневната екскурзија во Дојран, планирана за во пролет и организирана од истата организација. Оваа манифестација се одржува во повеќе градови низ Македонија со една иста цел- да се истакнат талентирани и креативни деца и за миг да се оттргнат од нивните компјутери и мобилни телефони.